Frankovka

OBSAH: Hrdinka nášho príbehu je žena – alkoholička. Po rozvode ostala žiť sama so svojim trinásťročným synom. Žena nepracuje a čím ďalej tým viac sa prepadáva do stereotypu: alkohol, televízor, alkohol, televízor… Jediné, čo jej dáva aký taký zmysel je jej syn Toník. Miluje ho a keďže Toník je vzorný žiak, žena je naňho patrične pyšná. V ňom vidí svoju svetlú budúcnosť. Žena sľubuje synovi, že už nebude piť – už zajtra, alebo pozajtra, ale divák pochopí, že sú to len prázdne sľuby, ktoré nemajú reálne pozadie. Príbeh končí tým, že Toník pomáha opitej matke do postele. A zajtra sa všetko začne odznova.

ROZSAH: 3 a pol strany

OBSADENIE: 1 žena, 1 chlapec

ŽÁNER: tragikomédia

OSOBY:
MATKA
SYN

UKÁŽKA HRY

MATKA: Toníčku, prosím tě, máš už ty úkoly?
SYN: Ešte tak desať minút mami. Musím vyrátať ešte dve rovnice. Domáce úlohy sú domáce úlohy.
MATKA: Já vím, Toníku, no za chvíli začínají tví oblíbení Simpsnové, šestačtyřicátytřetí díl. Je to báječná podívaná. Houmr se opije a dělá samé psý kusy jako naše tetička ze Znojma. Pamatuješ jak sme u ní byli minulý rok o prázdninách, pamatuješ Toníku? To byla švanda, jak nosila na hlavě ten plný púllitr a nerozlila ani kapičku, to byla podívaná. No jo, tetička Klára, ta to umí a strejda Blažej jakbysmet. To je dvojice. Zrovna jako Márdž a Houmr. A vyser se na ty rovnice, nač ti to v životě bude. Tady se poučíš, tady koukni, jak ho mláti. Ale von se nedá a vrací ji to. Dal ji do zubú, to je švanda. Jo a taký je život.
SYN: Mami, už mám úlohy, môžem ísť von?
MATKA: A co tam budeš dělat?
SYN: Behať s kamarátmi.
MATKA: No to se naběháte. No, múžeš, múžeš, ale nejdřív něco udělej pro svou starou matku.
SYN: Áno, mami.
MATKA: No tak skočíš tady dolu do sámošky a přineseš mi láhvinku červeného vína Cabernet Savignon. Kdyby neměli tak Frankovku modrú. A víš co, vem radši dvě. Tady máš pětku – deset eur. A zbytek si nech. To máš kapesné.
SYN: Mami, ale oni mi nepredajú alkohol, nemám osemnásť.
MATKA: Ale predajú, predajú. Řekneš že jsi syn od Erži. Eržikin syn a basta. Vždyť jsi už skoro dospělý. Hele, jak ji ten Houmr nadává, jak ji mláti, to je švanda, no tak už běž, mám žízeň.
SYN: Dobre mami, hneď som späť.
MATKA: No to je dítě, to je syn – vypočítává rovnice. Je šikovný na matematiku, baví ho to, bude z něho inženýr – programátor. Ti zarábjej hodně prachú. Postará se o svou mámu, mamičku chuděrku. Mám jen jeho. Jediného syna. Tondo, Toníček, múj jediný a pořádny syn. Jeho otec nás opustil a dobře mu tak. Ale Toník se o mne postará. No co já už múžu s tím invalidním dúchodem. Už aby začal vydělávat, Toníček. Ale kde tolko je, kde se loudá?
SYN: Á tak som tu, mami. Mám dve fľašky Frankovky, spolu to stálo sedem eur.
MATKA: Děkuji, to je dobrý, zbytek si nech.
SYN: Mami tak ja idem a nepi moc rýchlo.
MATKA: Bez obav. Měj se.
SYN: Ahoj.
MATKA: Nepij moc rychle, nepij moc rychle. A to se dá, když má člověk žízeň jako kúň po dostizích. Tahle Frankovka není zlá, i když Cabernet Savignon je o jednu příčku lepší. Ale kde jsem dala tu vývrtku? Á tady je. Cabernet má výraznéjší buket a je příjemně ořechovo trpkastý. Samozřejmně závisí to i od oblasti. Nitra, Topolčany, pchá! Nám se ani nezdá o francouzských oblastech. To jsou vína. Na zdraví! Múže být. Áno v samoobsluze mají taky francouzská vína, ale to je taká kvalita, že Francúzi si v nich umývajú galoše. Na druhý straně, kdyby jste našincovi dali ochutnat nejaké drahé víno známej značky, napríklad Bordeaux ročník 1936, tak len zmraští ústa, dobre že ho nevypľuje. Tucet lahví takového vína, to je hotové jmění. O tom se našincovi múže jenom zdát. Tak veru nemáme my odborníkov na víno. Ale zato máme borovičku, slivovicu, hrušku. Ale to už je vyššia gramáž, to je chľast. Priemerní ľudia si dajú koňak alebo brandy či whisky. Myslím, že whisky má dušu, jestli vúbec alkohol múže mít duši. Takový Jack Daniels, Chivas Regall a Ballantines nebo Johny Walker, to je kvalita.
SYN: Mami už som doma.
MATKA: To je dobre synček, to je dobre.
SYN: Mami, čím to bude, že keď si vypiješ začneš hovoriť po slovensky?

KONIEC UKÁŽKY

Ak by ste mali záujem o celý text hry, pošlite nám e-mail na adresu vrana@vrana.sk.
My vám potom pošleme platobné údaje: číslo účtu, variabilný symbol a sumu na zaplatenie (20 €).
Po zaplatení vám pošleme e-mailom celý text hry vo formáte PDF.

Grafika: Alcoholism Vectors by Vecteezy

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *