Sanatórium

OBSAH: Šestica chlapcov a dievčat sa vyberie na nočnú výpravu do opustenej jaskyne. Ich cieľom je zažiť niečo strašidelné a dobrodružné, čo sa im napokon aj podarí. Zvláštnym a záhadným spôsobom, tak povediac na vlastnej koži, spoznávajú lekárov a pacientov tajomnej nemocnice, ktorá tam kedysi stála a kde sa liečili psychiatrickí pacienti. Deti sú svedkami svojráznych liečebných metód, metód dvesto rokov starých, ktoré sú zväčša predpotopné, primitívne a často drastické, taktiež neúčinne. Záver hry je ako ináč – hrôzostrašný. Pacienti sa menia na príšery zombie, ale samozrejme len akože. Keď sa sen končí, deti si vydýchnu a sú spokojné, lebo zažili opäť jedno nezvyčajné dobrodružstvo.

ROZSAH: 9 strán

OBSADENIE: 4 dievčatá, 2 chlapci

ŽÁNER: komédia s prvkami hororu

OSOBY:
Natália – Profesor
Laura – Doktor
Lea
Sofia
Peter
Martin
Ošetrovatelia
Pacienti

UKÁŽKA HRY

1.OBRAZ

NATÁLIA: Keď sme sa vybrali na ten výlet, nikomu ani vo sne nenapadlo, ako to všetko skončí. Hnala nás dopredu túžba za poznaním a za dobrodružstvom. Spočiatku to vyzeralo úplne nevinne. Pani Davisová, ktorá si pamätala dokonca aj Druhú svetovú vojnu nás vystríhala a úpenlivo varovala. Ktovie, kto jej náš zámer prezradil. Ale vyzerala prestrašene.
LAURA: Vyhnite sa tomu miestu a zďaleka, deti. Je to bývalé keltské pohrebisko a neskôr tam bolo sanatórium. Avšak, po tých strašných udalostiach nemocnicu zavreli a samotnú budovu zbúrali. Ale to bude už aspoň 200 rokov. Tento príbeh sa traduje u tunajších obyvateľov. No niečo by sa dalo nájsť aj v archívoch, ak vás to veľmi zaujíma. Ale na to miesto by som v živote nešla a najmä nie v noci.
LEA: Avšak tieto slová mali účinok úplne opačný. Čím viac nás pani Davisová odhovárala, tým väčšmi nás to miesto lákalo. Zásadnou otázkou bolo už len to, či tam pôjdeme cez deň alebo v noci.
SOFIA: Nakoniec sme sa dohodli, že tam pôjdeme podvečer, o nejakej šiestej siedmej, a strávime tam celú noc.
PETER: Vyzbrojení baterkami, jedlom a čajom, sme sa vybrali k jaskyni. Rodičom sme samozrejme povedali, že ideme kempovať do neďalekého lesíka.
MARTIN: O jaskyni nepadlo ani slovo. Nechceli sme, aby náš hrôzostrašný výlet skončil predčasne.
NATÁLIA: Veď ako sa hovorí: zakázané ovocie najviac chutí. Keď sme došli k jaskyni, bolo pol siedmej večer a ešte bolo celkom vidno. Rozhodli sme sa, že ešte hodinku, dve počkáme, kým padne na krajinu súmrak a potom preskúmame jaskyňu.
LAURA: Chceli sme si naplno vychutnať strašidelnú atmosféru. Od nášho zámeru nás neodradila ani blížiaca sa búrka.
LEA: Začalo husto pršať a tmavú oblohu križovali blesky. Uchýlili sme sa dovnútra jaskyne, ale nie moc hlboko, iba pri vchode.
SOFIA: Vždy keď sa zablyslo, na stene jaskyne poskakovali naše dlhočizné tiene. Bolo to takmer strašidelné.
NATÁLIA: Toto sme chceli zažiť. Decká, baby, chalani, niečo je vo vzduchu. Necítite to?
PETER: Ja sa bojím.
MARTIN: Ja mám strach.
NATÁLIA: Pokoj, len pokoj.
(Zahrmenie.)
VŠETCI: Ááá!

2.OBRAZ

(Tma, len pohybujúce sa baterky.)
PROFESOR: Pozor, chyťte ho, nech vám neutečie. Odrežte mu cestu. Je pod posteľou, vytiahnite ho. Ták, výborne. A teraz ho dajte na posteľ. Poriadne ho priviažte tými remeňmi. Hotovo?
DOKTOR: Áno, pán profesor.
PACIENT: Ale ja som zdravý, mne nič nie je, som úplne zdravý, pustite ma, chcem ísť domov.
PROFESOR: To by mohol povedať každý. Ste náš pacient. A my vám pomôžeme. Robíme všetko pre vaše dobro. Upokojte sa a pokúste sa zaspať. Ráno vás budeme liečiť.
PACIENT: Ja sa nechcem liečiť, ja som zdravý, pustite ma.
PROFESOR: Aplikujte mu éter. Nech sa prespí a zajtra nasadíme liečbu.
DOKTOR: Pán profesor, pacient zaspal.
PROFESOR: Výborne, spánok mu pomôže. Takýto pacienti, ktorí sa vás skalopevne snažia presvedčiť, že sú zdraví, tak takí sú najhorší. Veď my už mu nejakú duševnú poruchu nájdeme. Veď od toho sme lekári, nie? Zapamätajte si to, pán kolega a učte sa. Ste mladý, tak smelo do toho. Najviac sa naučíte priamo v teréne, v praxi. Toto z učených kníh nevyčítate. Medicína je poslanie a psychiatria je matkou medicíny, tak ako otcom medicíny je chirurgia, zapamätajte si to.
DOKTOR: Áno budem si to pamätať, pán profesor.
PROFESOR: Dobre. A teraz si zaslúžime šálku horúceho bylinkového čaju. Nech sa páči.
DOKTOR: Až po vás, pán profesor.
PROFESOR: Nie, až po vás.
DOKTOR: Až po vás.
PROFESOR: Ďakujem.

3.OBRAZ

NATÁLIA: Fú, to čo bolo? Prežili ste to aj vy? Veď ja som bol nejaký šialený lekár.
LEA: No, to bolo čosi. Ja som sa v role zdravého pacienta cítil, ako by som povedal, nezvyčajne.
PETER: A ja som bol ošetrovateľ.
MARTIN: A ja tiež.
LAURA: Počúvajte, ale to sú ozaj zvláštne liečebné metódy. Ako vlastne liečia tých pacientov?
NATÁLIA: To sa dozvieme, nebojte sa. Tak pani Davisová mala pravdu, že toto miesto je začarované.
LEA: A zvláštne.
LAURA: A tajomné.
SOFIA: A zakliate. Počúvajte, nepôjdeme radšej domov?
NATÁLIA: Čo máš plné gate?
SOFIA: Nie, ale nie je to nebezpečné? Takto sa zahrávať…
NATÁLIA: Ja tu zostanem. Chcem vedieť ako tento tajomný príbeh s tajomnou nemocnicou skončí. Pridáte sa niekto, alebo ste strachopudi všetci.
LAURA: Ja ostávam.
LEA: Ja tiež.
PETER: Aj ja.
MARTIN: Aj ja.
NATÁLIA: Super, takže väčšina.
SOFIA: No tak dobre, ale na vašu zodpovednosť.

4.OBRAZ

PROFESOR: Drahí páni kolegovia, lekári duší. Zvolal som toto konzílium, aby som vám demonštroval neobyčajné, pokrokové metódy liečby niektorých duševných chorôb. A teraz, kolegovia, na vlastné oči uvidíte pozitívne účinky našej liečby. Prosím, priveďte pacienta. Ako vidíte, pacient je v hlbokej depresii, má melancholickú náladu, je skleslý a apatický. Prosím zahájte liečbu. (ššššššš) Striedavým pôsobením teplej a studenej vody na pacientovo telo, sa stimuluje a harmonizuje nervová sústava a to najmä mozgové bunky, čo pozitívne pôsobí pri hystérii a záchvatoch zúrivosti. No a veľmi dobré výsledky sme zaznamenali tiež pri liečbe ťažkých depresií. Vidíte, kolegovia, je to neuveriteľné, aká zmena. A teraz, druhý pacient, ale opatrne. Ako vidíte pacient je nepokojný, agresívny. A preto teraz zahájime účinnú invazívnu liečbu. Pustenie žilou. Ták, chvíľu to potrvá, ešte chvíľočku, ale výsledok bude stopercentný. Znečistenú a prebytočnú krv dostaneme z tela a výsledok páni, neuveriteľné, čo poviete kolegovia. Všetkým vám páni ďakujem za vašu pozornosť a teraz vás pozývam na malé občerstvenie.

KONIEC UKÁŽKY

Ak by ste mali záujem o celý text hry, pošlite nám e-mail na adresu vrana@vrana.sk.
My vám potom pošleme platobné údaje: číslo účtu, variabilný symbol a sumu na zaplatenie (20 €).
Po zaplatení vám pošleme e-mailom celý text hry vo formáte PDF.

Grafika: Old Buildings Vectors by Vecteezy

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *